in

Dünyanın En Uzun Binası

Dünya’nın en uzun binasın bir Nazi projesi olarak yapılan ve bitirilemediği için kullanıma sunulamayan 4,5 km uzunluğundaki 10 bin odalı Prora Oteli 

1936’da inşasına başlanan Proro Oteli, bizzat Hitler’in bir projesi olarak Almanya’nın çalışan sınıflarının tatil yapması için tasarlanan dev bir tatil köyü / plaj tesisleri projesiymiş.

Tatil köyü filan diyoruz ama aslında 20 bin kişilik toplanma alanları ve odalar dışına yerleştirilmiş ortak tuvalet ve banyolarıyla “orta gelirli halk tatil yaparken bile kollektif olarak Alman Nasyonal Sosyalist (Nazi) idealleri ile beslensin diye tasarlanmış” bir kompleks.

Almanya’nın Rügen adasında inşa edilen ve birbirine bitişik sekiz özdeş binadan oluşan bu yapı kompleksinin sahile paralel 4,5 km uzunluğundaki halinden geriye 3,0 km’lik bir bölüm kalmış.

1939’da savaşın başlamasıyla birlikte yarım kalan otelin işletmesini Almanya’nın devasa turizm şirketi KdF’nin (Kraft durch Freude / Neşe Güç Doğurur) yapması planlanıyormuş.

ZATEN KDF 1936-39 ARASINDA 25 MİLYON İNSANI, OTELİN YAPILACAĞI RÜGEN ADASINA TAŞIYARAK TATİL YAPMALARINI SAĞLAMIŞ.

Binalar bir tatil köyü olarak kullanılamamış ama İkinci Savaş’tan sonra, Sovyet Ordusu, Doğu Alman Ulusal Halk Ordusu ve Alman Bundeswehr (Federal Almanya Ordusu) tarafından askerî amaçlarla kullanılmış.

BUGÜN BÜYÜK BİR GENÇLİK YURDU, BİR LÜKS OTEL VE YAZLIKLARIN BULUNDUĞU ALANDAKİ BU UZUN BİNANIN BİR KISMI KULLANIMA AÇIK OLSA DA BÜYÜK BİR KISMI BOŞ ŞEKİLDE DURUYORMUŞ.

4’ü müteahhitler tarafından satın alınan ve 1’i hostel olarak kullanılan binaların 3’ü ise terkedilmiş. Hâttâ bazı kaynaklar bir binanın 200 bin dolara satıldığını bile yazıyor.

Puanlamak İçin Tıklayın

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

0

Dünyanın En Büyük Bambu Türü Dendrocalamus giganteus (B. gigantea)

Omuzlarda Taşınan Mercedes