in

Tarihin Bilinen İlk Deprem Tahmin Aleti

MS. 132 yılında Çin’li bilim adamı Zhang Heng tarafından icat edildi. O dönemde Çin’de sık sık meydana gelen şiddetli depremlerden sonra bu konuda araştırmalarını yoğunlaştıran Zhang Heng, sonunda buyuk bir semaveri andıran, bronzdan yapılan bu cihazı ortaya çıkarmış.
Semaverin etrafında, pusulanın sekiz yönünü gösteren sekiz ejderha başı bulunuyor. Her ejderhanın altında, ağzı ejderhaya doğru açılmış birer kurbağa oturuyor. Ejderhaların ağızlarında birer küçük bronz bilye, dengede duruyor. Cihazın içinde ise, tam ortada kalın bir bronz direk, etrafında da sekiz ejderha başına bağlı sekiz ince bronz çubuk bulunuyor.
Heng’in yaptığı sismografın nasıl çalıştığının sırrının hala çözülememiş olmasına karşın uzmanların ortak gorusu cihazın “eylemsizlik ilkesi” ile çalıştığı. Zhang Heng’ın tasarımına göre, deprem olduğu yöndeki bronz çubuk o yöne eğilerek çubuğa bağlı olan ejderhanın başını çekiyor ve ejderhanın ağzını açarak ağzındaki bronz bilyeyi düşürüyor. Bilye aşağıdaki kurbağanın açık ağzına düşüyor ve boylece hangi yönde sarsıntı oldugu anlaşılıyor. Bu aletin 400 mil (643 km) uzaklıkta olan ve aletin bulunduğu yerde hissedilmeyen bir depremi tespit edebildiği biliniyor.
Bunlara ek olarak, ejderha, Çin felsefesinde Yang’i (erkek), kurbağa ise Yin’i (dişi) temsil ediyor, yani cihaz aynı zamanda Yin & Yang arasındaki diyalektiği (devinim- duraganlık, yukarı-aşağı, erkek-dişi) yansıtıyor.

Puanlamak İçin Tıklayın

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

0

Dünyada Sudan Çok Tüketilen 2. Madde

Sarhoş Arılar