in

Tarihin En Garip Trafik Kazası

Tarihin en garip kazalarından biri 57 yıl önce Hendek’te yaşandı. 11.08.1965’te yaşanan kaza haberinin yer aldığı Hürriyet Gazetesi nüshasıyla sosyal medya tarihin en garip trafik kazalarından biri olarak sosyal medyada farklı kullanıcılar tarafından yayınlandı. Bir çok sosyal medya hesabında yer alan o kazayla ilgili paylaşımlar şu şekilde:

Tarihin en garip trafik kazalarından biri 57 sene önce 11.08.1965’de Hendek’te  yaşandı.

Yolcu otobüsü 40 yolcusuyla birlikte saat 20.00’de Ankara’dan hareket etti.

Otobüs, sabaha karşı 03.00 sıralarında Hendek’e geldiğinde arıza nedeniyle yol kenarına park etmiş kamyona arkadan çarptı.

Kazada otobüs çok küçük hasar aldı. Kimse yaralanmadı. Eğer yaşananlar bununla sınırlı kalsaydı, sıradan hasarlı trafik kazası olarak geçecekti kayıtlara. Ama öyle olmadı.

 OTOBÜSÜ DUMAN KAPLADI

Otobüsün çarptığı kamyon, asit-nitrik, yani kezzap yüklüydü.

Düşündüğünüz gibi, kezzap otobüse dökülmedi. Faciaya biraz daha süre vardı. Yolun kenarındaki şarampolde küçük bir su birikintisi bulunuyordu. Kezzap dolu dev damacanalar parçalanınca, içindeki kimyasal şarampolden aşağı döküldü, suyla karıştı.

Asit-nitrik suyla karışınca ortalığı duman kapladı. Bu duman otobüsün içine de doldu.

Kaza anında uyumakta olan yolcular, otobüsün yandığını düşünüp panikle çıkmak için kapılara hücum etti. Biraz izdiham olduysa da kimse yaralanmadı.

ÇUKUR ARTIK SU DOLU DEĞİLDİ

Kazada bir miktar kezzap da yola dökülmüştü. Otobüsten inen yolcular, bu kezzaba basınca ayakları yanmaya başladı.

Gecenin zifiri karanlığında hemen kenardaki su birikintisini gördüler. Oysa o artık su değil, bir kezzap çukuruydu. İşte korkunç olay da tam bu anda yaşandı.

Yolcular ayaklarının acısını dindirmek için kendilerini su sandıkları, kezzap dolu çukura attılar.Çukura atlayanlar saniyeler içinde eriyordu.Gecenin karanlığında kendisini kezzap çukuruna bırakan 23 kişi eriyerek hayatını kaybetti.Kamyon şoförü Mustafa Silik de kezzapla yandı.

Ağır yaralandı. 6 saatlik yaşam mücadelesinden sonra hayatını kaybetti. Yanık kokusu Hendek’in 2 kilometre uzağından bile duyulabiliyordu.

ÇUKUR KAZILDI NAMAZ KILINDI

Cesetlerden geriye çok az şey kaldı. Kemikler bile erimişti.

18 kişiden kalan parçalar kazadan 10 metre ileride kazılan bir çukura konuldu. Bir imam, çukurun başında cenaze namazını kıldı, çukur toprakla kapatıldı.

Puanlamak İçin Tıklayın

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

0

Deniz İneği